Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

Karta Mag

Symbolika i klucze interpretacyjne karty Mag.

Mag jest drugą kartą w Wielkich Arkanach tarota. Przedstawia działanie, samoświadomość, umiejętności, jakie posiadamy i przejęcie inicjatywy. Symbolizuje osoby o silnej osobowości, postawę egoistyczną, działanie z zaskoczenia i wolę, której potrzebuje tarotowy Głupiec do podejmowania kolejnych życiowych wyzwań.

Symbolika

Karta przedstawia pewnego siebie mężczyznę, który jest mistrzem i artystą w wielu dziedzinach. Na stole przed nim leżą symbole czterech żywiołów: ognia, wody, powietrza i ziemi. On umie się nimi posługiwać, aby wyczarować taki świat, jaki chce. Karta Mag oznacza tajemnicę, niespodziankę, a także balansowanie na granicy dwóch światów: fantazji i rzeczywistości. To odwieczne marzenie człowieka o opanowaniu świata za pomocą magii.

Karta Mag z talii Rider-Waite
Karta Mag
z talii "Rider-Waite-Smith". Wydawnictwo Lo Scarabeo 2009
Zamów talię w Sklepie Magicznym

W popularnym tarocie Waite'a Mag jest ubrany w czerwony płaszcz. Czerwony kolor oznacza żywotność i siłę woli. Koszula, różdżka i przepaska na głowie są białe - to kolor symbolizujący bezinteresowność i czystość jego zamiarów oraz świadomego tworzenie. Ma przed sobą kwadratowy stół, który nawiązuje do symboliki liczby 4 oznaczającej rzeczywistość materialną. Atrybuty dworów czyli symbole czterech żywiołów, które są na stole, to zadania, z jakimi musimy się uporać w życiu, aby stać się w pełni człowiekiem. Symbol nieskończoności unoszący się nad głową Maga oznacza połączenie dwóch światów: duchowego i materialnego, które nieustannie przenikają się. Oznacza też nieograniczone możliwości Maga oraz jego skupienie na rzeczach wykraczających poza możliwości ludzkiego umysłu.

Znaczenie ogólne

Mag wskazuje, że wydarzy się coś nowego i nieoczekiwanego. To karta nowych możliwości, które można w porę dostrzec i wykorzystać. Karta wróży nową propozycję lub zawarcie znajomości z osobą, dzięki której wiele można się nauczyć. Mag radzi, aby obserwować uważnie wszystko, co teraz nam się przydarza i nie obawiać się ryzyka. To znak, że czegoś jeszcze możemy nie wiedzieć, ale nasza intuicja podpowie właściwe rozwiązanie. W pytaniach dotyczących codziennego życia karta oznacza spotkanie z ważną lub silniejszą od nas osobą, zatrudnienie fachowca, zwrócenie się o radę do kogoś bardzie doświadczonego. Zapowiada wydarzenia takie jak sen lub niezwykły zbieg okoliczności, które sprawią, że zwrócimy swoją uwagę we właściwym kierunku. Karta może oznaczać odkrycie życiowego powołania.

Klucze interpretacyjne karty Głupiec
Liczba 1
Znak zodiaku Bliźnięta
Planety Słońce i Merkury
Litera hebrajska Beth
Heksagram I-Cing 1. C'ien - Twórczość
Mit Dedal, genialny grecki wynalazca, konstruktor, rzemieślnik
Inne nazwy Kuglarz, Czarownik, Magik
Nazwy w innych językach

The Magician (ang.),

Le Bateleur (franc.),

Der Magier (niem.),

Il Bagatto (wł),

El Mago (hiszp.)

Miłość

Karta zapowiada niespodziankę lub zbieg okoliczności, który ujawni prawdziwe oblicze związku. Oznacza wspólną realizację celu, potrzebę intelektualnego porozumienia między partnerami. Mag to również tajemniczy kochanek, nieobliczalny mężczyzna, szybki romans lub niebezpieczny, ale pociągający flirt. Oznacza też kłamstwo z miłości, chwilową erotyczną fascynację, wyrafinowany seks, ale też trudności w komunikacji.

Praca i finanse

Przejęcie zawodowej inicjatywy, ryzyko, wybranie odpowiedniego zawodu, zdobycie dodatkowych kwalifikacji to domena Maga. Podobnie jak umiejętność dostosowania się do trudnej sytuacji. Mag oznacza podpisanie umowy, zatrudnienie dobrego pracownika, pomoc fachowca. Ostrzega też przed zbyt łatwym uleganiu wpływom, które odciągają naszą uwagę od ważnych spraw i obowiązków. Karta przestrzega przed znajomością z kimś, kto oszukuje i wykorzystuje nas do swoich ukrytych celów. W sprawach finansowych oznacza spory kapitał, inwestowanie w umiejętności, patenty, umowy. Zapowiada negocjacje z trudnym partnerem. Wskazuje na fachowca w swojej dziedzinie, osobę ze sporym kapitałem. Ostrzega przed oszustem i nieuczciwym współpracownikiem, szefem czy wspólnikiem.

Zdrowie

Zaawansowana faza choroby, konieczność interwencji lekarza, konsultacja u specjalisty. Wada wymowy, jąkanie się, głuchota, niedosłyszenie. Infekcje i choroby gardła oraz dróg oddechowych. Karta wskazuje na uzdrowiciela, oznacza medycynę niekonwencjonalną.

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com