Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

Jak wywróżyć pieniądze

Chcemy, czy nie, nasze życie toczy się wokół pieniędzy i ich zdobywania. Nawet najbardziej uduchowione osoby pytają się czasem kart tarota, jak potoczy się ich finansowa przyszłość. Zaskakujące jest, że w tarocie tak mało jest kart zwiastujących biedę, a tak wiele zapowiadających dobrobyt i stabilność finansową.

Kiedy Głupiec wyrusza w swoją wędrówkę na pierwszej karcie tarota, ubrany jest w poszarpaną szatę i ma ze sobą tylko niewielki tobołek przewieszony na kiju – symbol jego ukrytych możliwości i nierozwiniętych jeszcze talentów. Nie ma grosza przy duszy, wszystko musi zdobyć sam. Niektóre z kolejnych kart Wielkich i Małych Arkanów umożliwią mu zmianę społecznego statusu.

Żyć jak król
W tarocie ten ma lepiej, kto siedzi. Postaci, które idą, jadą, stoją, klęczą lub leżą symbolizują niski status majątkowy i społeczny. Pierwszą siedzącą postacią, którą Głupiec spotyka na swojej drodze przez Wielkie Arkana, jest Kapłanka. Ona zasiada na tronie wiedzy i duchowych tajemnic. Widać  ci, którzy mają wykształcenie i mądrość, pracować na chleb nie muszą. Kapłanka jest więc kartą bogactwa duchowego, nie materialnego (podobnie jak Papież i Sprawiedliwość). Natomiast kolejne dwie postaci: Cesarzowa i Cesarz, wiodą jak najbardziej dostatnie i bogate życie. Cesarzowa to karta konsumpcji i życiowego powodzenia. Kobieta, która znajduje się na karcie, wszystkiego ma pod dostatkiem, jest zadowolona z życia i nie musi się martwić o swój byt.  Jeśli pojawi się w pytaniu o pieniądze, możemy być pewni, że nasz status materialny się poprawi.

Cesarzowa - Tarot Mistrza Vacchetty, Lo Scarabeo

Na karcie Cesarz widzimy władcę, który siedzi na wielkim tronie i rządzi tym, co jest wokół niego. Insygnia władzy i kolor czerwony wskazują, że może to być osoba, która zarządza naszymi pieniędzmi (bankier, inwestor) lub jest naszym szefem, przełożonym – czyli od niej zależą nasze pieniądze. Kiedy losujemy tę kartę w rozkładzie, często oznacza ona, że musimy poprosić o podwyżkę, zainteresować się naszymi zasobami i tym, jak są zarządzanie. Nie jest to karta, która wskazuje na szybkie wzbogacenie się czy nagły dopływ gotówki. Tu trzeba się napracować, żeby zasłużyć na awans i podwyżkę.

Odpowiednikami Cesarzowej i Cesarza w Małych Arkanach są Królowe i Królowie, czyli najwyższe karty dworskie. One również wskazują na bogactwo i polepszenie materialnej sytuacji. Szczególnie, jeśli wylosujemy Króla Denarów. Należy jednak pamiętać, że figury oznaczają często osoby, które są lub pojawią się w naszym życiu. Król Denarów może więc oznaczać bogatego wujka z Ameryki lub przedsiębiorcę, który zainwestuje w naszą firmę.
@ 2009 Albireo s.c., Izabela Podlaska, Miłosława Krogulska

Fortuna kołem się toczy
Koło Fortuny wszystkim kojarzy się ze zdobyciem pieniędzy. I rzeczywiście, karta ta pokazuje nam w rozkładzie, że nasz los się odmieni i mamy szansę zarobić miliony. To jedna z najbardziej optymistycznych kart w całej talii. Dzięki niej biedak może stać się w jeden dzień bogaczem wygrywając milion w totka. Jednak jeśli bogacz pyta o to, czy dalej będzie mu się dobrze wiodło, Koło Fortuny może wskazywać na nagła odmianę losu na gorsze. Bo przecież w życiu jak w przysłowiu: raz na wozie, raz pod wozem. Koło Fortuny to karta ryzyka i niepewności jutra. Kto nie zaryzykuje, ten nic nie będzie miał.
Zmienność losu pokazuje też karta Diabeł, która mówi o ukrytych zasobach i posiadaniu dużej ilości pieniędzy. Jednak w jej cieniu kryje się pytanie, czy te pieniądze są legalne i czy nie zaszkodzą. Diabeł jest kartą chciwości, hazardu i zdobywania rzeczy materialnych za wszelką cenę. Jeśli pojawi się jako odpowiedź na pytanie o to, czy zdobędziemy jakieś pieniądze, to odpowiedź jest pozytywna. Niestety, trzeba uważać, żebyśmy nie wpadli w jakąś prawną lub moralną pułapkę, bo przecież cyrograf z Diabłem podpisuje się własną krwią. Pieniądze z karty Diabeł trzeba traktować z wielką ostrożnością, bo możemy się stać ich niewolnikami i tak się od nich uzależnić, jak obecni na karcie ludzie przykuci do tronu Diabła.

Bankructwo
Są dwie karty Wielkich Arkanów, których nie chcemy oglądać w rozkładach na pieniądze. To  Śmierć i Wieża, które oznaczają rozpad starych struktur i zostawienie tego, co się ma, za sobą. Karta Śmierć przedstawia nieunikniony koniec pewnego życiowego etapu. Może to być komornik, który zapuka do naszych drzwi, dłużnicy, którzy podadzą sprawę do sądu, czy też szef, który dostrzeże nasze błędy, za które będziemy musieli zapłacić.

Szczególnie niekorzystna dla spraw finansowych jest Wieża, która przedstawia walący się budynek. To oczywisty zwiastun finansowych kłopotów, szczególnie związanych z nieruchomościami (wieża) lub z relacjami z ludźmi (dwie osoby spadające z wieży). Wieża w talii Rider-Waite-Smith ma solidne podstawy, jest więc nadzieja, że nie wszystko, co posiadamy, stracimy. Jednak w pytaniach o przypływ gotówki, awans i podwyżkę jest to niekorzystna karta. Nie ma co liczyć, że nasz los się poprawi, a wręcz będziemy musieli stawić czoło kryzysowi, który lada chwila się pojawi.
@ 2009 Albireo s.c., Izabela Podlaska, Miłosława Krogulska

Denary czyli pieniądze
Dwór Denarów opisuje nasze potrzeby i relacje w codziennym życiu, które związane są z wartościami, posiadaniem i owocami naszej pracy. Każda karta pokazuje ludzi w innej sytuacji materialnej i życiowej. I tu, podobnie jak w Arkanach Wielkich, przeważają karty pozytywne, tylko Piątka Denarów wskazuje na biedę.

Uśmiech losu
Kiedy losujemy Asa Denarów, tarot mówi nam, że coś dostaniemy i pieniądze wkrótce pojawią się w naszym portfelu. To karta stabilizacji, większych zarobków i nowej finansowej szansy. Wyciągnięta ręka z monetą oznacza, że ktoś nam coś da lub umożliwi lepsze zarobki. To również karta wygranej lub nagrody, jaką dostaniemy za nasze starania.
Szóstka Denarów przedstawia dwóch żebraków (nawiązanie do poprzedniej w kolejności karty -  Piątki Denarów), którzy dostają jałmużnę od bogatego pana. Ta karta często oznacza w rozkładach dofinansowanie, uzyskanie dotacji, zapomogi lub zasiłku. Może też wskazywać na pracę w fundacji, stowarzyszeniu, funduszu lub innym miejscu, w którym udziela się pomocy finansowej innym instytucjom lub osobom prywatnym. Nie łudźmy się jednak, że Szóstka Denarów przyniesie nam wygraną w totka. To pieniądze, które starczą na trochę, potem znów będzie się trzeba starać o nowe.
@ 2009 Albireo s.c., Izabela Podlaska, Miłosława Krogulska

Stan posiadania
10 Denarów - Tarot Mistrza Vacchetty, Lo ScarabeoWiększość kart dworu Denarów przedstawia ludzi, którzy już mają pewien majątek, status społeczny czy pieniądze. Dwójka Denarów przedstawia mężczyznę, który żongluje dwiema monetami po torze w kształcie położonej ósemki – symbolu nieskończoności. Karta pokazuje na duże możliwości i pieniądze, które z łatwością zdobędziemy. Symbol nieskończoności mówi też o sporym zabezpieczeniu finansowym, jakie posiadamy lub o pracy lub kontrakcie, który przez lata przynosić nam będzie zyski i zabezpieczy naszą przyszłość. Dwójka Denarów jest również kartą decyzji i wyboru. Pokazuje, że musimy wybrać między dwiema zawodowymi lub finansowymi propozycjami, że zastanawiamy się nad dwiema ścieżkami kariery i zarobku. Trójka Denarów oznacza długofalowe inwestycje i pieniądze, które zobaczymy dopiero za pewien czas.  

Czwórka Denarów przedstawia osobę, która siedzi na pieniądzach (dosłownie i w przenośni), skąpca, który trzyma dla siebie wszystko, co ma i boi się te zasoby wydać. Ta karta jest często zapowiedzią małych zarobków, długiego oczekiwania na pieniądze (ten, co je kurczowo trzyma, nie chce ich nam oddać). W pewnych pytaniach czy rozkładach karta radzi, aby nie pożyczać i nie ryzykować – lepiej mieć mało, niż nie mieć nic.

Siódemka i Ósemka Denarów oznaczają pieniądze zdobyte własną pracą. Mówią o dużych zyskach, ale wskazują na wysiłek, jaki będzie trzeba włożyć, aby pieniądze zdobyć. Tradycyjnie są to również karty rzemieślnictwa i przyuczenia do zawodu, a także codziennej, wyczerpującej pracy. Nie są to więc pieniądze zdobyte w łatwy sposób. Obie karty są też ostrzeżeniem przed pracoholizmem – pogoń za pieniędzmi może przecież przesłonić nam inne życiowe cele i wartości.

Dziewiątka i Dziesiątka Denarów są kartami dobrobytu i zabezpieczenia finansowego, spokojnego życia bez lęków o finansową przyszłość. Pokazują, że pieniądze są w zasięgu naszej ręki, że bliscy pomogą nam w codziennych kłopotach (Dziesiątka Denarów). Dziewiątka Denarów jest kartą luksusu i konsumpcji dóbr. Kobieta przechadza się po kwitnącym ogrodzie, co przywołuje skojarzenie z arkanem IV Cesarzową. Ta karta nieraz oznacza w rozkładzie osobę, która oczekuje od nas prezentów, miłego spędzenia czasu, spokoju. W pytaniach biznesowych wskazuje na osobę, która nam coś załatwi, ale nie bezinteresownie. Dziesiątka Denarów to najwyższa z kart numerycznych w tym dworze. Oznacza zyski, bogactwo i zadowolenie z życia, a także zasoby rodzinne lub duży spadek. Pokazuje też, że razem ma się więcej – jeśli więc pytamy, czy wejść z kimś w spółkę, aby zarobić, karta daje pozytywną odpowiedź.
@ 2009 Albireo s.c., Izabela Podlaska, Miłosława Krogulska

Bieda aż piszczy

Kobieta w podartym ubraniu i kaleka o kulach brną po kostki w śniegu. To obraz z Piątki Denarów, która mówi o biedzie i słabej kondycji finansowej przedsięwzięcia, na które wróżymy. Ta karta wskazuje, że z pieniędzy nici. Trzeba się szybko wycofać z umowy, inwestycji czy transakcji, a z ubiegania się o podwyżkę nic nie wyjdzie i trzeba spróbować później lub gdzie indziej. Niektórzy tarociści pocieszają, że pozytywną stroną tej karty jest to, że postaci są dwie i razem brną przez śnieżycę. Pewnie tak, ale nie oznacza to, że będą pieniądze. Tak samo jak w karcie Wieża, gdzie również jest para. Tylko co nam po tym, że spadamy razem, nie w pojedynkę? Piątka Denarów ostrzega nas przed finansowym niepowodzeniem i daje radę: szukaj wsparcia dobrych ludzi, bo własną pracą nic nie zdziałasz, a szczęście tym razem się do ciebie nie uśmiechnie.
@ 2009 Albireo s.c., Izabela Podlaska, Miłosława Krogulska

Ludzie z kasą
Figury w dworze Denarów nie są biedne – każda z postaci trzyma pieniądz. Jeśli wylosujemy je w odpowiedzi na pytanie o pieniądze, pokażą nam, do kogo udać się po radę lub pożyczkę.
Giermek zapowiada małe sukcesy finansowe i może oznaczać osobę, która nam pomoże w zdobyciu gotówki czy pracy, ale sama za wiele nie ma.
Rycerz Denarów jest najbardziej stabilnym i statycznym rycerzem z całej talii. Karta oznacza ostrożnego inwestora lub osobę, która ma doświadczenie w robieniu pieniędzy, ale teraz nie jest chętna do wydawania ich ani do ryzykowania swoim majątkiem. Karta zaleca ostrożność finansową i ostrzega przed niepewnymi inwestycjami.
Królowa jest kartą dobrobytu i życzliwości wobec innych. Pochyla się w kierunku ziemi, co symbolizuje hojność i przychylność, a także chęć dzielenia się tym, co ma z innymi. W rozkładzie zapowiada finansową stabilizację, beztroskę w wydawaniu pieniędzy, a także poprawę statusu materialnego. Pamiętajmy, że w tarocie ten, kto siedzi stabilnie na tronie, osiągnął zaszczyty, władzę i pieniądze.
Król siedzi na tronie, wokół którego kwitnie przyroda, a z tyłu widać zamek. To analogia do karty IV Cesarz. Cesarz siedzi na skalistym, surowym tronie. Król Denarów opływa w dobra, jego przyszłość jest zabezpieczona, nie musi się martwić o pieniądze. Ta karta oznacza bardzo bogatego i doświadczonego mężczyznę, który może nam pomóc, zainwestować w nasze przedsięwzięcie czy po prostu pożyczyć pieniądze. Nieraz przedstawia księgowego lub menadżera od zarządzania finansami w firmie. W rozkładzie oznacza też finansowy sukces i spełnienie.

@ 2009 Albireo s.c., Izabela Podlaska, Miłosława Krogulska

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com