Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

Karta Głupiec

Głupiec jest pierwszą kartą w talii tarota, oznacza początek i chęć poznania świata.

Głupiec jest pierwszą kartą w talii tarota, oznacza początek i chęć poznania świata. Symbolizuje też tych, którzy chcą poznać sekrety tarota i rozpoczynają magiczną podróż, aby zgłębić kolejne jego arkana.

Symbolika

Karta przedstawia młodą osobę, która rozpoczyna wędrówkę w nieznane. Nie zna jeszcze przyszłości, ma niewiele bagażu i małe doświadczenie. Beztrosko kroczy drogą, która wiedzie w przepaść i nie wie, jakie zagrożenia na nią czyhają. Towarzyszy jej pies, symbol siły natury i zwierzęcych instynktów, który ostrzega Głupca przed spadnięciem w przepaść.

Karta Głupiec z talii Marco Polo

W popularnym Tarocie Waite'a Głupiec jest ubrany w białą koszulę (niewinność) i tunikę podbitą czerwoną podszewką (ukryta siła woli). Na ramieniu niesie kij (symbol siły), do którego przywiązany jest tobołek (symbol zebranych życiowych doświadczeń). Na głowie ma wianek z czerwonym piórem (symbol przemijania). Droga Głupca wiedzie przez góry, w oddali widać ośnieżone szczyty, które symbolizują życiowe wyzwania i oświecenie, które wiąże się ze wspinaczką i przebywaniem na szczycie góry. Słońce, które wypełnia dużą część karty, jest symbolem życia, energii i mocy, napawa optymizmem i radością.

Znaczenie ogólne

Karta Głupiec oznacza początek nowej drogi życiowej, niespodziankę, zaskoczenie, nagłą zmianę sytuacji. Jest to podjęcie wyzwania i otwarcie na nowe doświadczenia. Karta zapowiada zaczynanie wszystkiego od nowa, optymizm towarzyszący robieniu nowych rzeczy, przygodę i gotowość na zmiany. Głupiec to również beztroska, nieostrożność i lekkomyślność, jaką okazujemy w codziennym życiu. Karta oznacza spontaniczność i świeżość spojrzenia na sprawę, o którą pytamy tarota. Głupiec może oznaczać dobrą rozrywkę, imprezę, beztroski czas w naszym życiu. W tej karcie nie mamy nic do stracenia, bezczelni i pewni siebie kroczymy naprzód. Ryzykujemy, bo możemy dużo zyskać, a niewiele stracić. W pytaniach dotyczących codziennego życia karta oznacza możliwość wyjazdu w góry, wycieczkę, odpoczynek i przerwę w pracy, kontakt z młodymi osobami, ale też uchylanie się przed odpowiedzialnością.

Klucze interpretacyjne karty Głupiec
Liczba  0
Znak zodiaku  Baran
Planety  Uran i Merkury
Litera hebrajska  Szin
Heksagram I-Cing  25. Wu-Wang - Niewinność
Mit Parsifal z legendy o Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, który wyrusza na poszukiwania Świętego Graala
Inne nazwy  Błazen
Nazwy w innych językach

The Fool (ang.),

Le Fou (franc.),

Der Narr (niem.),

Il Matto (wł.),

El Loco (hiszp.)

Miłość

Pierwsza faza związku, poznawanie się, zakochanie od pierwszego wejrzenia, ślepa miłość. Karta może zapowiadać nowy związek, zerwanie z miłosnymi schematami, otwarcie się na nowe, nieznane doświadczenia, wejście w związek bez zastanowienia, przypadkowego partnera, związek oparty na seksie. Głupiec nieraz może wskazywać na nieoczekiwaną ciążę i przyjście na świat dziecka.

Praca i finanse

Początek kariery, pomysł na biznes, nowe zadanie, uczenie się nowego zawodu, chęć zdobycia doświadczenia, brak przygotowania, niskie stanowisko, uczeń, nowy pracownik, asystent, brak odpowiedzialności, chaos organizacyjny. W sprawach finansowych karta oznacza małe zasoby pieniężne, pożyczki, życie na kredyt. Wskazuje na osobę, która ma mało pieniędzy (albo nawet wcale), ale wielkie plany i chęci do działania. Zaczynanie od zera, nowa firma z małym kapitałem, poszukiwanie sponsora, beztroska w wydawaniu pieniędzy.

Zdrowie

Początek choroby, niewinne symptomy, niegroźne skutki choroby, dolegliwości wieku dorastania, dziecięce choroby zakaźne.

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com