Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

Karta Kapłanka

Kapłanka oznacza idealną kobietę, duchową mądrość, poznanie samego siebie na płaszczyźnie psychologicznej i duchowej.

Kapłanka jest drugą kartą w talii tarota, która oznacza naukę, poznanie i opiekę wyższych sił. Jest pierwszą kobietą, którą na swojej drodze spotyka Głupiec. Jest dla niego duchową matką i życiową przewodniczką.

Symbolika

Karta przedstawia kobietę siedzącą przed wejściem do świątyni. W dłoniach trzyma księgę, oznakę wiedzy. Za nią wisi zasłona, która oddziela świat realny od świata duchowego. Kobieta siedzi spokojna, jej twarz wyraża łagodność i pogodę ducha. Kapłanka oznacza idealną kobietę, duchową mądrość, poznanie samego siebie na płaszczyźnie psychologicznej i duchowej.

 Karta Kapłanka
Karta Kapłanka z talii Lo Scarabeo, Wydawnictwo Lo Scarabeo

W popularnym Tarocie Waite'a Kapłanka siedzi między dwiema kolumnami, które symbolizują wejście do biblijnej świątyni Salomona, czyli oznaczają bramy wiedzy. Zwinięty manuskrypt z napisem Tora, który trzyma w dłoni, oznacza mądrość, jaką ona już posiada, a mu musimy zdobyć. Część manuskryptu ukryta jest w fałdach jej szaty. To znak, że nie wszystkie tajemnice zostaną nam objawione. Kapłanka jest kobietą, ale jej ciało w całości zakrywa szata, widzimy tylko dłonie i twarz. Wszystko, co zmysłowe, jest niewidoczne, bo karta ma zwracać uwagę na przymioty ducha, nie ciała. Korona na jej głowie symbolizuje trzy fazy Księżyca, który jest symbolem kobiecości oraz intuicji. Krzyż na jej piersiach jest symbolem chrześcijaństwa, ale też czterech stron świata oraz drogi duchowej, jaką człowiek musi przejść, aby poznać siebie i świat.

Znaczenie ogólne

Karta oznacza intuicyjne poznanie, wyższą wiedzę, do której sami musimy dotrzeć. Bije z niej spokój, opanowanie i łagodność. To karta poświęcenia się dla wyższych celów i zostawienia przyziemnych spraw, aby zgłębiać mądrość gromadzoną przez naszych przodków od pokoleń. Kapłanka oznacza też nauki tajemne, okultyzm i magię. Strzeże ona sekretów, do których nie każdy śmiertelnik może mieć dostęp. W pytaniach dotyczących codziennego życia karta oznacza spotkanie wyjątkowej osoby, która może zmienić bieg naszego życia lub kontakt ze specjalistą w swojej dziedzinie. To także zagadka, którą musimy rozwikłać. Karta może oznaczać podjęcie ważnej, ale trudnej decyzji, wycofanie się z aktywnego życia i poświęcenie się medytacji, kontemplacji i studiowaniu.

Klucze interpretacyjne karty Kapłanka
Liczba: 2
Znak zodiaku: Rak, Panna
Planeta: Księżyc
Heksagram I-Cing: 2. K'un - Biorczość
Mit: królowa niebios, żeński boski pierwiastek, Izyda, Lilith, mit o Demeter i Persefonie
Inne nazwy: Arcykapłanka, Papieżyca, Wyższa Kapłanka, Junona
Nazwy w innych językach: Priestess (ang.), La Papesse (franc.), Die Hohepriesterin (niem.), La Papessa (wł.), La Sacerdotisa (hiszp.)

Miłość

Kapłanka mówi o potrzebie poważnej rozmowy między partnerami. To karta wyższych uczuć, sublimacji popędów i poświęcania się dla innych ludzi. Pokazuje, że dwoje ludzi łączy coś więcej niż seks i majątek, że mają wyższe cele duchowe, wspierają się nawzajem i są sobie przeznaczeni. Kapłanka może oznaczać białe małżeństwo, wdowieństwo, wyrzeczenie się seksu na rzecz rozwoju duchowego, celibat. W rozkładach na miłość wskazuje nieraz na sekretną kochankę, ale jest też czasem sygnifikatorem żony, matki, mądrej i życzliwej przyjaciółki.

Praca i finanse

Kapłanka oznacza szarą eminencję, czyli osobę, która z ukrycia pociąga za wszystkie sznurki. Nie powinniśmy lekceważyć takiej osoby w firmie, bo od niej mogą zależeć nasze zawodowe losy. Karta wskazuje często na awans na upragnione stanowisko, najwyższe zaszczyty lub ukoronowanie kariery i zrealizowanie zawodowych marzeń. Jeśli analizujemy relacje w firmie między pracownikami, Kapłanka wskazuje na starszą i doświadczoną kobietę, specjalistkę i fachowca nie do zastąpienia. Może też wskazywać na wpływową kobietę, żonę szefa lub udziałowca, który ma ukryte zamiary. Karta oznacza, że ktoś z ukrycia może nas wspierać lub sterować nasza karierą. Może też być ostrzeżeniem, że o czymś nie wiemy. Oznacza też konieczność podjęcia studiów wyższych lub odbycia dodatkowych specjalistycznych szkoleń dla polepszenia zawodowych kwalifikacji.

Zdrowie

Karta wskazuje na choroby o podłoży psychosomatycznym oraz wszelkie choroby kobiece, szczególnie te związane z zaburzeniem cyklu menstruacyjnego. Jest ostrzeżeniem, aby nie ufać jednej diagnozie lekarskiej i zaleceniem, żeby gruntownie się przebadać i odwiedzić najlepszych specjalistów. Jako rada co zrobić, aby poczuć się lepiej, zaleca medytację, wyciszenie i odpoczynek.

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com