Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

Zima w tarocie

Są karty zimne, i są karty ciepłe. Które karty sprawiają, że robi nam się zimno ze strachu? Dlaczego Pustelnik brnie samotnie przez śnieg, a para żebraków decyduje się na ryzykowny spacer w śnieżnej zawiei? Opowiadamy o zimie w sercu i śniegu na kartach, a także oznakach nadchodzącej wiosny.

Każdemu dworowi tarota odpowiada jeden żywioł i jedna pora roku. Buławy to ogień i wiosna, kiedy przyroda budzi się do życia, a kiełkujące rośliny energicznie przebijają przez warstwy ziemi. Kielichy to woda i lato, gdy wszystkiego jest pod dostatkiem. Miecze to powietrze i jesień, gdy zimny wiatr strąca z drzew ostatnie liście. Zaraz potem nadejdzie zima. Tradycyjnie ta pora roku w tarocie przypisana jest Denarom i żywiołowi ziemi.

Na najstarszych taliach brakuje jednoznacznych odniesień do pór roku, na które mogłyby wskazywać karty. Postacie z Tarota Viscontich Sforzów stąpają po zielonej trawie, nie pada na nie ani deszcz, ani śnieg. Także wielkie arkana Tarota Marsylskiego trudno jest przypisać do konkretnych pór roku. Zimę w pełnej krasie, z padającym śniegiem i zacinającym wiatrem, widzimy w talii Ridera-Waite`a, gdzie na Piątce Denarów para kalekich biedaków brnie boso przez śnieżne zaspy. Nad nimi widać rozświetlone okno, za którym z pewnością jest ciepło. Czy biedacy z tej karty są prawdziwymi ofiarami złego losu? Ktoś ich wyrzucił, był okrutny i pozbawiony ludzkich uczuć? A może wyszli na mróz z własnej i nieprzymuszonej woli? Może uciekli z ciepłego domu, bo lepsza wolność w nędzy, niż niewola w luksusie?

Piątki jako świadomy wybór

Piątki są kartami przemiany, bo w połowie drogi przez kolejne karty z każdego dworu nasza sytuacja musi się zmienić. Musimy wybrać, a przede wszystkim jasno określić, czego chcemy. To nagły zwrot akcji, a my być może będziemy zmuszeni wreszcie powalczyć z losem. Na Piątce Buław trwa walka: odpieramy argumenty i, jak w każdej walce, zapewne zwycięży ten, kto najdłużej utrzyma się na nogach. Ta karta mówi wprost o uporze i wytrzymałości.  Na Piątce Kielichów smętna postać patrzy na trzy przewrócone kielichy, ale za jej plecami wciąż są jeszcze dwa pełne. Czy odwróci się do nich i co z nimi zrobi, tego nie wiemy na pewno. Podobnie na Piątce Mieczy wojownik pozbierał trzy miecze, ale dwa leżą dalej na ziemi. Czy podstępnie wbije je w plecy swoich towarzyszy? Musi sam zdecydować, czy walka trwa dalej, czy jest już przegrana. Również postacie z Piątki Denarów powinny pomyśleć, czy uda im się dojść do ciepłego miejsca, czy zamarzną po drodze. Może lepiej zawrócić do domu i przeczekać złe warunki, nawet jeśli zrani to ich dumę lub całkowicie zmieni ich plany?

Nie zaśnij na śniegu!
 
5 Denarów - kwartalnik Tarocista, Miloslawa KrogulskaZimę przetrwają ci, którzy są do niej dobrze przygotowani. To stara prawda, którą możemy odnieść do trudnych czasów w naszym życiu i to bez względu na porę roku, w jakiej się przydarzają. Ocena własnych sił, możliwości, zasobów w odniesieniu do czasu, jaki mamy do dyspozycji, jest kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie, czy prywatnej, czy zawodowej.

Na Piątce Denarów sytuacja nie wygląda dobrze, ale być może tuż za rogiem jest bezpieczne i ciepłe schronienie, a biedacy szybko ku niemu biegną i dobrze wiedzą, co robią. Jeśli decydujesz się na ryzyko, to musi być ono dobrze skalkulowane, tak radzi Piątka Denarów. Nie jest to jednak czas na podejmowanie dodatkowego wysiłku. Kiedy sił jest mało, lepiej w pełni skoncentrować się na obranym celu, a nie rozpraszać i chwytać za coś, co nie jest możliwe do zrobienia. Kto biegnie boso przez śnieg, nie powinien zatrzymywać się bez ważnego powodu, bo może zamarznąć. Dlatego gdy widzimy zaśnieżoną Piątkę Denarów, popatrzmy od razu, jaka karta w rozkładzie jest następna. Ona pokaże nam, czy bezpiecznie dotrzemy do celu. Zima to czas, w którym dawniej niczego ważnego nie zaczynano. Nie budowano miast, nie prowadzono wojen, nie podróżowano zbyt daleko, bo warunki temu nie sprzyjały. W tym sensie Piątka Denarów i inne zimowe karty pokazują, że z ważnymi planami lepiej zaczekać do wiosny czyli na bardziej sprzyjający czas.

Piątka Denarów przez wielu tarocistów interpretowana jest jako bieda, bezdomność, choroba, brak wsparcia i obojętność otoczenia, choć zapewne widząc tę kartę możemy liczyć na towarzyszy tak samo biednych jak my. Tego wszystkiego nie chcielibyśmy doświadczyć, szczególnie zimą. Ale jeśli już znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, musimy zdecydować, jak długo chcemy być ofiarą i jakie mamy realne możliwości uzyskania pomocy i wsparcia. Jak po zimie nadchodzi wiosna, tak po Piątkach w talii widzimy Szóstki. Szóstka Denarów to karta wypłaty, pomocy, zasiłku, a być może wyczekiwanej nagrody lub należnego komuś odszkodowania. Wiosna pojawia się w naszych sercach i aż chce się żyć. Pojawiają się pieniądze, sprawiedliwość triumfuje, a urzędowe sprawy zostają rozpatrzone na naszą korzyść.


Los Pustelnika

Drugą kartą, która w Tarocie Ridera-Waite'a przedstawia zimową scenerię, jest Pustelnik. Ten wielki arkan pełen jest ezoterycznych znaczeń. Szczególnie sprzyja tym osobom, które chcą się wewnętrznie rozwijać i szukają głębszego sensu w swoim życiu. To karta kontemplacji, nauki, pokory i poświęcenia w imię wyższych celów. Jest jednak coś, co powstrzymuje nas przed wyborem, jakiego dokonał Pustelnik. Jest to obecna na tej karcie samotność. Choć jest to często stan bardzo pożądany i rozwijający, to nie w każdej dziedzinie życia chcielibyśmy odciąć się od ludzi. Kiedy losujemy Pustelnika jako odpowiedź na pytanie o miłość, trudno zachować uśmiech na twarzy, bo strach niczym lód mrozi nasze serca.

Tak jak w Piątce Denarów boimy się choroby, nędzy i braku wsparcia, tak w Pustelniku obawiamy się życia w wiecznej samotności. Być może Pustelnik jest sam, bo tak świadomie zdecydował, a na końcu długiej drogi czeka na niego anioł, który zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Może Pustelnik musi swoje przejść, aby zrozumieć swoje błędy lub poukładać sobie różne sprawy, zanim znów będzie chciał być wśród ludzi? Ale może to inni uznali, że pora wygonić go z towarzystwa, bo jego opinie były mało popularne? Pustelnik podąża swoją drogą, ma swój cel i swoją lampę. Pułapką, w którą łatwo wpaść, gdy spotykamy w rozkładzie Pustelnika, jest przeświadczenie, że nasz los już się nigdy nie zmieni. Biedacy z Piątki Denarów mogą zawrócić i błagać, aby wpuszczono ich do ciepłej gospody, ale Pustelnik nie może tego zrobić. Nie wypada mu, bo jest wielkim arkanem, Pustelnikiem, a więc musi wszystko zdusić w sobie, a nawet poświęcić się w imię wyższych celów. Tak sądzi i tego po nim oczekujemy. Ale życie pełne jest niespodzianek. I w jego przypadku wiosna nadejdzie, bo Koło Fortuny, kolejny po Pustelniku arkan, wciąż się kręci i przynosi nowe okazje, pokusy i przygody. Kołem Fortuny w wielu ezoterycznych taliach, szczególnie opartych na tradycji marsylskiej, kręcą małpy. To symbol radosnych wygłupów, szczerego śmiechu i żartów, które stopią sople w sercu Pustelnika i pozwolą mu nabrać dystansu do swojej misji.


Zimne jak stal

Kiedy patrzymy na niektóre karty, czujemy niepokój, bo ukazują nam nasze podświadome lęki i obawy. Gdy zimno przebiega nam po plecach, choć na karcie widzimy kwiatki, z pewnością ma to jakieś znaczenie. Wieża zamraża nas, bo w tej karcie obawiamy się ruiny naszych planów i nadziei. Śmierć przeraża nas nieuchronnym końcem, Diabeł straszy kłamstwem i zdradą, Księżyc zniewala smutkiem, a Wisielec paraliżuje nasze działania. Są to trudne karty, ale należą do wielkich arkanów, a więc ukazują nam kryzysy, podczas których zmierzymy się ze światem, a walka przyniesie nam wielką naukę. Jeśli wygramy, odnowimy nasze siły życiowe.

Za karty zimne w sensie braku uczuć wielu tarocistów uważa Miecze. Ten dwór symbolizuje intelekt, który dominuje nad emocjami. W talii Ridera-Waite'a właściwie wszystkie Miecze są nieprzyjemne. Dwójka ukazuje niezdecydowanie, Trójka złamane serce, Czwórka stagnację, Piątka i Siódemka zapowiadają podstęp i zdradę, Ósemka to bezradność i brak perspektyw. Jeszcze gorzej jest w przypadku Dziewiątki i Dziesiątki, które pokazują nam strach i bardzo zły koniec. W Mieczach nikt nie liczy się z naszymi uczuciami.

 

Królowa Śniegu

Czy świat zawsze jest zimny i zły? Gdy wyrządzamy innym zło lub sami zbyt długo jesteśmy poniżani, wtedy serce staje się zimne i twarde jak skała. Spotkało to Kaja w bajce Christiana Andersena Królowa Śniegu. Małemu, sympatycznemu Kajowi w oko wpadł okruch diabelskiego zwierciadła, które stłukli uczniowie szatańskiej akademii. Odtąd Kaj we wszystkim widział tylko zło i szkodę. Ponieważ ufał temu, co widział, a nie temu co czuł, szybko stracił wiarę i optymizm. Chwycił się sań Królowej Śniegu, ale jej królestwo okazało się niewolą. Wszystko było tam uporządkowane, ciche i zamarznięte – rozsądne, jak z dumą mawiała sama Królowa. Dopiero szaleńcza wyprawa Gerdy i jej łzy stopiły lód, a wraz z nim okruch diabelskiego szkła w sercu Kaja. Ta niezwykła i pełna bogatej symboliki baśń pokazuje najprostszą z prawd: w nadejście wiosny trzeba przede wszystkim uwierzyć, a uczuć nie trzeba wcale widzieć, jeśli są prawdziwe.

W Baśniowym Tarocie (The Farytale Tarot, wyd. Magic Realist Press 2005) baśń o Królowej Śniegu ilustruje arkan Rydwan, co podkreśla wagę drobnych decyzji, jakie każdego dnia podejmujemy. Rydwan przypomina nam, że jeden ruch, jedno słowo, jedna mała decyzja mogą sprawić, że nagle wyruszymy w bardzo długą podróż i całe nasze życie się zmieni. Tak też zupełnie niepostrzeżenie, pewnego dnia wreszcie przychodzi wiosna.

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com