Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

Talie o wampirach

Prezentujemy najpopularniejsze talie, których bohaterami są wampiry. Zamieszczamy również rozkład autorstwa Karen Mahony wraz z przykładową interpretacją. Artykuł opublikowany w numerze 2(2)2009

Nieśmiertelne istoty, które (wiecznie głodne) z melancholią spoglądają na świat i ludzi, są świetnymi bohaterami nie tylko książek, filmów i pokazów mody. Są również wdzięcznym tematem dla twórców tarota. Mimo że moda na wampiry trwa na świecie od kilku lat, talie o wampirach powstają regularnie od dawna i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Moda na wampiry

Na świecie trwa moda na wampiry. Nastolatki na co dzień zakładają gotyckie ciuchy i malują twarze, aby upodobnić się z wyglądu do tych legendarnych istot. Słuchają też mrocznej muzyki.

Wampiry, które dotychczas istniały na obrzeżach popkultury, teraz zawłaszczają dla siebie główne w niej miejsce. Młodzi ludzie w wielu krajach identyfikują się z subkulturą gotów, która powstała w Wielkiej Brytanii na początku lat 80. wraz z rozwojem rocka gotyckiego, który wyłonił się jako odłam punk rocka. Goci ubierają się w czarne, powłóczyste szaty, noszą mnóstwo kolczyków, mają wybieloną makijażem twarz i pomalowane na czarno oczy i usta.

Karta Cesarzowa
z talii Tarot Wampirów
(The Vampire Tarot)
Wydawnictwo U.S. Games
Zamów talię w Sklepie Magicznym

Wampiry znane były dotąd jako te, które jako bezwzględne istoty o nieludzkiej sile i wyjątkowych zdolnościach zagrażały ludziom, tak jak np. legendarny Książę Drakula. Pod koniec lat 70. amerykańska pisarka Anne Rice zaczęła publikować swoją sagę o współczesnych wampirach, sprawiając, że te staroświeckie istoty zaczęły adoptować się do naszego współczesnego świata, słuchać innej muzyki, ubierać się jak nastolatki i osiągać sukcesy w ludzkim świecie.

W 1994 roku na podstawie jej powieści powstał film z Tomem Cruisem i Bradem Pittem "Wywiad z wampirem", który szybko stał się filmem kultowym. W ślad za nim w latach 90. pojawił się w amerykańskiej telewizji serial, który wprowadził modę na wampiry wśród nastolatków, a szczególnie nastolatek, pod tytułem "Buffy postrach wampirów". (Po kilku latach od amerykańskiej premiery trafił również na polskie ekrany). Bohaterka serialu jako jedyna na świecie ma dar poskramiania wampirów, a jej zwykłe szkolne życie przeplata się z patrolowaniem nocą cmentarzy, zabijaniem groźnych band wampirów oraz romansowaniem z wampirem o imieniu Angel, który posiada duszę (który nota bene jest bohaterem osobnego serialu "Angel" - u nas znanego pod tytułem "Anioł ciemności"). Wampir jest w tych filmach przystojny, elegancki, szarmancki i pełen dylematów moralnych, co jeszcze bardziej zbliża go do ideału, za jakim tęsknią spragnione romantycznych uczuć nastolatki. To przygotowało grunt pod sukces sagi powieściowej "Zmierzch", która jako wampirza wersja historii o Romeo i Julii bije rekordy popularności wśród nastolatek.

Karta 8 Buław z talii Gotycki Tarot Wampirów
Karta 8 Buław 
z talii Gotycki Tarot Wampirów (Gothic Tarot of Vampires) Wydawnictwo Lo Scarabeo 
Obejrzyj w archiwum Sklepu Magicznego

Wampiry wkraczają też w świat mody. Młodzież nosi koszulki w czarnych kolorach, ozdobione trupimi czaszkami, skapującą krwią i elementami z horrorów. Jesienią w wielu markowych sklepach z ubraniami dla młodzieży (m.in. w Top Shop) pojawiły się specjalne wampirze kolekcje inspirowane sagą "Zmierzch" - czarne, granatowe i szare z ociekającymi krwią napisami, wybijane ćwiekami i koronkowymi dodatkami, z dodatkiem wyszukanej, "babcinej" biżuterii. Do tego tej jesieni najmodniejsze makijaże przypominać będą bladą twarz wampira - z podkrążonymi oczami i sinymi ustami. Nie pozostaje nam nic innego, jak poddać się tej modzie i choć przez jeden sezon poudawać wampira. Nawet tarot na wampirzą modę nie pozostał obojętny.

Demoniczne istoty

Istoty, które zamieszkały na kartach Tarota Wampirów (The Vampire Tarot) Nathalie Hertz, który ukazał się w Wydawnictwie U.S. Games, są trudne do zaklasyfikowania. Mają ostre rysy, gniewne twarze, ich usta ociekają krwią, a oczy patrzą zadziornie. Ten tarot jest zdecydowanie dla kolekcjonerów i miłośników mrocznych, wampirzych klimatów. Pomysł na całą talię opiera się na wierzeniach, że wampiry to silne, niezależne stworzenia, stojące ponad ludźmi i wykazujące swojego rodzaju bohaterstwo. Widać to szczególnie w Wielkich Arkanach, na których każdy bohater karty jest herosem, który toczy walkę na śmierć i życie. Przez większość kart przewija się motyw nietoperzy, zwierząt ściśle wpisanych w symbolikę świata nocy i wampirów. Rysunki są w stylu surrealistycznym, bardzo kolorowe i mocno krwiste.

Cała talia jest podróżą po świecie silnych wampirycznych osobowości (np. Mag ma indiańskie piórka na głowie, Eremita przypomina słynnego wampira Nosferatu). Większość kart z poszczególnych dworów przedstawiona jest schematycznie, tylko Dwór Denarów zawiera szczegółowe scenki rodzajowe na każdej karcie.

Komiksowe przygody

W konwencji komiksu Lo Scarabeo wydało Gotyckiego Tarot Wampirów (Gothic Tarot of Vampires) wykonanego przez Riccarda Minettiego i Emiliana Mammucariego. To talia dla tych, którzy lubią współczesne wersje wampirycznych legend. Wampiry z tej talii są wśród nas, zaludniają w nocy nasze ulice, możemy je spotkać w sklepie, u znajomych czy na lekcji tańca. Karty są bardzo starannie narysowane, każda z nich przedstawia całą historię, którą można sobie dopowiadać, kiedy losujemy poszczególne karty.

Karta Słońce z talii Tarot Gotycki (The Gothic Tarot)

Karta Słońce z talii

Tarot Gotycki

(The Gothic Tarot)

Wydawnictwo Monolith Graphics

Gotycki Tarot Wampirów czerpie inspiracje ze współczesnych filmów grozy i seriali o wampirach, w których wampiry walczą o swoje miejsce i tropią tajemnice swoje i ludzi, między którymi żyją. Wielkie Arkana mają tylko numery, brak jest nazw kart, a wśród dworów modyfikacji zostały poddane Miecze, które w tej talii nazywają się sztyletami. To jedna z moich ulubionych talii.

Dostojność wampira

Mroczne klimaty wykorzystuje Tarot Gotycki (The Gothic Tarot) narysowany przez Josepha Vargo, a wydany przez Wydawnictwo Monolith Graphics. To talia o klasycznych wampirach, tak jak większość z nas sobie je wyobraża - jak z legendy o Hrabim Drakuli. Kolorystyka każdej karty jest szara, postaci zanurzone są jakby w srebrzystej poświacie nocnego Księżyca. Bardzo dużo scenek rozgrywa się na cmentarzu lub w wystylizowanych na gotyckie wnętrza grobowcach. Wampiry mają czerwone oczy, wielkie skrzydła i groźny wygląd. Wilkołaki, nietoperze, strzygi i kruki towarzyszą drapieżnym istotom, które pojawiają się w odludnych miejscach, aby pomedytować, naradzić się lub zaatakować swoje ofiary. Przepiękna stylizacja szczegółów, okuć, bram, klamek czy portali, w których pojawiają się bohaterowie kart, sprawia, że groźna z pozoru sceneria staje się dziełem sztuki. Z czterech omawianych tutaj przeze mnie talii, ta ma największy artystyczny poziom i jest wykonana bardzo starannie.

Strach ma wielkie oczy

Groteskowe postaci, topielce, duchy i typy spod ciemnej gwiazdy zaludniły świat Gotyckiego Tarota Wiktoriańskiego (The Bohemian Gothic Tarot) Karen Mahony i Alexa Ukolova z Wydawnictwa Magic Realist Press.

Karta Słońce z talii Tarot Wampirów (The Vampire Tarot)

Karta Słońce

z talii Tarot Wampirów

(The Vampire Tarot)

Wydawnictwo U.S. Games

Zamów talię w Sklepie Magicznym

Jestem fanką wszystkich ich tarotowych projektów, ten jednak jest rzeczywiście wyjątkowy. Nie jest to kolejna talia o demonicznych istotach. Pokazuje ukryte i ciemne strony życia i ludzkiej psychiki. Nieraz boimy się prawdy, która kryje się w koszmarnych snach, nadnaturalnych zjawiskach czy dziwnych ludziach, których spotykamy na naszej drodze.

W Gotyckim Tarocie Wiktoriańskim mało jest krwi i łypiących spod oka potworów. Scenki na kartach raczej sugerują grozę, której musimy się domyślić. Poczujemy ją, kiedy zaczniemy wpatrywać się w obrazek. W tle każdej karty jest noc, bohaterowie na kartach oświetleni są albo świecami, albo zwodniczym blaskiem Księżyca. Postaci pojawiają się w dziwnych, przerażających miejscach, niepokojących pokojach, ciemnych zaułkach i korytarzach, a nawet na cmentarzach. Tam pokazują swoje drugie, ciemne oblicze. Autorom udało się przedstawić nastrój grozy, niepokoju i strachu, który czai się w każdym z nas. Do talii dołączona jest książka w języku angielskim, w której objaśniona jest symbolika i znaczenia kart. Podane są również rozkłady wymyślone przez Karen Mahony specjalnie do tej talii. Poniżej podaję jeden z nich, moim zdaniem bardzo ciekawy.

Rozkład Wampir

Celem rozkładu jest analiza, kto lub co wysysa z nas energię i co blokuje nasze plany i pogarsza samopoczucie. Nie jest to oczywiście rozkład na szukanie prawdziwego wampira w naszym otoczeniu. Kiedy czujesz, że jakieś wydarzenie, osoba lub wizyta nie nastawiła cię dobrze do świata, pogorszył się twój nastrój lub nie czujesz się ogólnie dobrze i nie wiesz dlaczego, użyj tego rozkładu.

Rozkład Wampir

Znaczenie kart w rozkładzie:

  • 1 - kto lub co wysysa moją energię?
    2 - jaka jest tego przyczyna?
    3 - jak to na mnie wpłynie?
    4 - jak mam tego uniknąć?
    5 - czego mam nie robić??

Przykładowy rozkład

Przykład interpretacji rozkładu

Kilka miesięcy temu moja znajoma miała wątpliwości, jak postąpić. Nie miała dobrej pracy, w życiu uczuciowym też nie układało jej się najlepiej. Zaczęła popadać w histerię i paranoję, że ktoś jej źle życzy i dlatego nic jej się nie udaje. Karta 9 Kielichów wskazała jednoznacznie, że w jej życiu miesza jakiś tajemniczy mężczyzna i nie wiadomo, jakie on ma plany wobec niej. Karta Kochankowie pokazuje, że dziewczyna emocjonalnie zaangażowała się w relację, której powoli staje się ofiarą. Okazało się, że na przyjęciu (co potwierdza 9 Kielichów) u znajomych poznała niedawno przystojnego mężczyznę, który zaprasza ją na spotkania. Nie wiadomo jednak, czy są to randki, czy tylko przyjacielska relacja. Moja znajoma najwyraźniej zaczęła angażować się emocjonalnie, ale nie była w stanie przejrzeć planów mężczyzny. Rycerz Denarów pokazuje, że konsekwencje tej znajomości będą dla niej poważne - dziewczyna straci dla niego głowę, ale nic dobrego dla niej z tego nie wyniknie. Poradziłam jej, że aby uniknąć negatywnych skutków tej znajomości, musi stawić czoła swoim emocjom i stoczyć walkę ze swoimi lękami. Karta pokazuje, że głównym powodem złego samopoczucia i braku energii jest jej bierność i oddawanie pola innym (5 Mieczy). Powinna porozmawiać z mężczyzną i nie grać dłużej w jego grę.

XII Wisielec ostrzega, że brak szybkiej reakcji może skończyć się popadnięciem w jeszcze gorszą stagnację i marazm. Wisielec to karta przemyślenia trudnej decyzji. Kiedy już ją podejmiemy, od razu poczujemy się lepiej. Tak też się stało, chociaż jak wskazywał Wisielec, znajoma bardzo długo zbierała się, żeby porozmawiać z mężczyzną i wyjaśnić sytuację między nimi. Ze znajomości nic nie wyszło, ale znajoma nie musiała już poświęcać czasu i energii na zastanawianie się, czy kiedyś coś z tego będzie.

Przerażające Słońce

We wszystkich taliach o wampirach najciekawiej interpretowana jest karta Słońce - naturalny wróg każdego wampira. Każdy z autorów omawianych przeze mnie talii rozwiązał ten symbol inaczej. W Tarocie Wampirów Słońce niszczy wampira, który odważnie próbuje wyjść na zewnątrz ze swojej gotyckiej krypty. Ta karta mówi nam, że nieraz nawet największe męstwo i odwaga mogą być mało opłacalne i z góry skazane na niepowodzenie. W Gotyckim Tarocie Wampirów na karcie jest noc, widać gwiazdy, a obecności Słońca dostrzeżemy dopiero po dokładnej analizie sceny na karcie. Wampir klęczy na wzgórzu i grabi palcami ziemię, prawdopodobnie są to prochy towarzysza, który został zamieniony przez słoneczne promienie w kupkę popiołu. Na obu tych kartach arkan Słońce staje się lekcją pokory i przestrogi. Inne rozwiązanie przyjął Joseph Vargo, który na tej karcie przedstawił Słońce w fazie zaćmienia, które niesie dla wampirów ocalenie i możliwość wyjścia z ukrycia, choć na kilka chwil, podczas dnia. Dzięki temu jest to karta triumfu i heroicznej postawy, bardzo podobna w wymowie do tradycyjnych interpretacji tej karty.

Karta Słońce z talii Gotycki Tarot Wiktoriański
Karta Słońce
z talii Gotycki Tarot Wiktoriański (The Bohemian Gothic Tarot)
Wydawnictwo Magic Realist Press
Obejrzyj w archiwum Sklepu Magicznego

Bardzo ciekawie przedstawiona jest karta Słońce w Gotyckim Tarocie Wiktoriańskim. Na białym koniu (jak w Tarocie Ridera- Waite'a) siedzi chłopiec, który z pozoru wygląda jak aniołek. Patrzy nam prosto w oczy i ma lekko demoniczny i zbyt pewny siebie jak na niewinną dziecinę wyraz twarzy. Co prawda promienie Słońca padają na niego z góry, ale w tle widać zachodzące Słońce i cienie, które zaczynają wydłużać się i przeważać nad światłem. Nie wiadomo, czy to dziecko, czy demon pod postacią nieletniej osoby. Karta Słońce zazwyczaj mówi nam o tym, że nasze wątpliwości się rozwieją i że wróci nam pewność siebie. W tej talii jest na odwrót. To, co z pozoru beztroskie i niewinne, może pokazać nam swoją ciemną stronę.

Do czego nam wampiry?

Temat wampirów tak zmienia niektóre tradycyjne znaczenia kart w tarocie, że można sobie zadać pytanie, po co łączyć magiczne karty ze strachami i opowieściami o tych dziwnych istotach? Czy to wzbogaca interpretację? Moim zdaniem tak. Wampiry to postacie tragiczne, bez względu na to, czy występują w komiksowej scenerii czy w gotyckiej stylizacji. Symbolizują pęd człowieka do doskonałości, nieśmiertelności i bohaterstwa, bo przecież każdy chciałby mieć taką moc jak one. Przesądni z niepokojem dotykają talii z wampirami. Ale przecież, patrząc na te opowieści przez pryzmat psychologii, wampiry to nic innego, jak nasze lęki, ukryte pragnienia i ograniczenia, jakie chcielibyśmy pokonać. Każda karta zinterpretowana w kontekście historii o wampirach może więc wzbogacić nasze widzenie siebie i wyzwań, jakie drzemią w danym arkanie. Jeśli czegoś się boimy w tarocie, najwidoczniej boimy się spotkać to w sobie. I tego właśnie uczą nas talie o wampirach.

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com